Zámocké vinárstvo Pezinok

Rozhodli sa robiť víno tak, ako sa má. Z hrozna z vlastných viníc, z odrôd, ktoré patria na Slovensko a v ich vlastných pivniciach. Víno musí byť svieže, pekne voňať a chutiť. 
Stáročný príbeh vína z Pezinského zámku začína novú kapitolu, tento raz s etiketou ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK.  

Všetky ich vína, ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK – edícia Roman Janoušek, sa rodia v tajomných pivničných priestoroch Pezinského zámku. Biele, ružové i červené. S elegantnou farbou a podmanivou vôňou. S chuťou, v ktorej dominuje charakter. Víno vyrábajú z hrozna z vlastných viníc z juhu Slovenska.

Vinohrady v Dubníku a Svodíne, kde pestujú vinič hroznorodý na ploche 100ha, sú známe vynikajúcou Frankovkou modrou a Rizlingom Rýnskym. Vysokú kvalitu dosahuje Cabernet Sauvignon, Rulandské šedé, Chardonnay, Sauvignon, Rizling Vlašský, Veltlinské zelené, ale aj ďalšie odrody.

Väčšinu hrozna pestujú a oberajú vo vlastných viniciach. Ich vinič nepozná herbicídy a čo sa týka ochranných látok, tak tie dostáva v primeranom množstve. Podstatnú časť hrozna zbierajú ručne ich pracovníci a brigádnici. Sú jediní na Slovensku, kto má veľmi šetrnú vibračnú násypku hrozna. Celý proces sa končí v ich vlastnej plničke fliaš.

Víno dozrieva v barikových sudoch v stredovekých pivniciach. Od svojho vzniku slúžili ako priestor pre uskladnenie a dozrievanie vína nakoľko mali priaznivú polohu s orientáciou na sever. 

V podzemí pezinského hradu sa nachádza múzeu vinohradníctva a vinárstva . V apoštolských pivniciach má každý sud svoj príbeh, ktorý odzrkadľuje dobu, v ktorej bol vyrobený. Sudy zobrazujú erby majiteľov a portréty svätých apoštolov, tak ako ich zobrazil rezbár Slovenského vinohradníckeho družstva v prvej polovici minulého storočia. V pivniciach nájdete predmety a nástroje s ktorými pracovali vo vinohrade ešte naši predkovia. Pútavou formou si môžete prezrieť celý vinohradnícky rok.

Zdroj: Zámocké vinárstvo Pezinok
Viac informácií o vinárstve nájdete na: https://www.zamockevinarstvo.sk/