Chateau Krakovany

Vinárstvo Chateau Krakovany sa nachádza na začiatku malebnej dedinky Krakovany, vzdialenej iba 10 minút autom od svetoznámeho kúpeľného mesta Piešťany.
Na podujatí Raj Vína v Rajeckých Tepliciach budete mať možnosť ochutnať lahodné vína z ich produktovej rady GRAND, EXTRA, FRIZZANTE a SEKT.

Vinárstvo sa nachádza v priestoroch zrekonštruovanej kúrie z roku 1736, ktorá dnes slúži tiež ako hotel a reštaurácia. Vinohrady Chateau Krakovany sú situované v obci Šalov, ktorá sa nachádza v Nitrianskej vinohradníckej oblasti. Nachádza sa tu mechanizačné stredisko firmy a 56 hektárov novozrekonštruovaných vinohradov, kde pestujú tradičné slovenské odrody hrozna.

Prvotriedna poloha vinohradov, ktoré sa nachádzajú na svahu s južným a juhozápadným slnkom, dáva predpoklady na výrobu vín jedinečného charakteru a kvality. Orientácia vinohradov v smere sever – juh zabezpečuje výborný zdravotný stav hrozna vďaka ideálnej mikroklíme, ktorú zabezpečuje prevažujúce prúdenie vzduchu.

Spracovanie hrozna prebieha priamo v areáli Chateau Krakovany. Prelína sa tu moderná technológia riadeného spracovania so snahami o zachovanie prírodného aspektu potlačením chémie a uniformity. Hrozno vypestované vo vlastných, novozrekonštruovaných vinohradoch v Šalove, spracovávame šetrnou technológiou pneumatického lisovania pri nízkych teplotách.
Kvasenie rmutu prebieha v nerezových tankoch s reguláciou teploty čistými kultúrami kvasiniek. Skladovanie a príprava pred fľašovaním prebieha v prevádzke Ostrov.

Kolekcia GRAND – vína v tejto prémiovej kategórii predstavujú vína na tej najvyššej kvalitatívnej úrovní. Sú plné, elegantné vína vhodné na archiváciu.

Kolekcia EXTRA – táto kategória predstavuje výber toho najlepšieho z jednotlivých odrôd v rámci akostných odrodových vín.

Kolekcia Frizzante – jemné sýtené víno s ovocnou vôňou vyrobené z odrody Chardonnay. V chuti je svieža kyselinka s jemným biskvitovým záverom.

Kolekcia Sekt – elegantné, svieže a šťavnaté ročníkové cuvée tvorí 45 % Chardonnay, 35 % Pinot Blanc a 20 % Pinot Gris z vlastných vinohradov. Vo vôni objavíte ovocno-kvetinové tóny, doplnené citrusovými plodmi a jemným biskvitom. Víno zrelo 12 mesiacov na jemných kvasinkách. Vyrobené tradičnou metódou fermentácie vo fľaši, kde je každá fľaša sektu doslova jedinečná.  

Zdroj: Chateau Krakovany
Viac informácii o vinárstve nájdete na: https://www.chateaukrakovany.sk/sk/